HRCDS-100V~500V Power Battery Module/Pack Testing Solution
分类: Module / PACK Tester 当前有货
欲了解更多详情,请游览我们的官方网站 lnbtec.com
详情
Module / PACK Tester
HRCDS-100V~500V   100A/150A/200A/300A/400A/600A
Voltage Range
 100V~500V
Current Range 100A/150A/200A/300A/400A/600A
Accuracy ± 0.03% F.S
Current response time 3ms (10%~90% F.S)
Current switching time 5ms (-90%~90% F.S)
Equipment size 600*850*1030mm / 600*800*1980mm
Application
Testing Functions
  • Conditional Pulse Test
  • Matrix Test
  • Capacity test
  • Dynamic & Static SOC Test
  • Cycle Life Test
  • Charge/Discharge Test
  • Temperature Characteristics Test
  • DC Internal Resistance Test
    Product Parameters
    Voltage
    Scope
    100V~500V
    Accuracy
    ± 0.03% F.S
    Resolution 1mV
    Current
    Scope
    100A/150A/200A/300A/400A/600A
    Accuracy
    ± 0.03% F.S
    Resolution
    1mA
    Current response time
    3ms (10%~90% F.S)
    Current switching time
    5ms (-90%~90% F.S)